Českem se šíří nová vlna podvodných emailů, která se tváří jako výzva před provedením exekuce. Neopatrní uživatelé tak mohou jednak velice rychle přijít o peníze a jako bonus si zavirovat počítač. Před podvodným emailem varuje i Exekutorská komora.

Email na první pohled vypadá velice věrohodně, je psán poměrně "čistou češtinou" a obsahuje víceméně všechny podstatné náležitosti a informace. Ohání se jménem skutečného plzeňského exekutora, takže po ověření jeho identity na webu exekutorů může uživatel nabýt dojmu "skutečnosti" a reálné exekuce. Přílohou emailu je samozřejmě soubor, jehož spuštění vede ke kompromitování počítače. Na rozdíl od pravého exekučního příkazu se liší tím, že neobsahuje digitálně podepsanou přílohu ve formátu PDF.

Profesní organizace exekutorů upozorňuje, že emailem exekuční příkazy posílají pouze na přání účastníka řízení a s jeho výslovným souhlasem. Na autora emailů komora exekutorů podala trestní oznámení.

A jako vždy i v tomto případě platí - podobných emailů je lepší si jednoduše nevšímat a rovnou je smazat. Pokud si nejste jisti, zda se Vás exekuční příkaz přece jen nějakou náhodou týká, raději si vše ověřte telefonicky.

 

Pár jednoduchých kroků, které vám pomohou:

  • neotevírejte přílohu !!!
  • zkontrolujte emailovou adresu odesilatele, pokud je to např. "Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript.", asi to není email z ČR
  • jestliže je uvedeno IČO, zkotrolujte ho v registru ekonomických subjektů ARES
  • jestliže je uvedeno číslo účtu, a jméno banky, zkotrolujte souvislsti, ČSOB nebude mít koncové číslo .../8500
  • ověřte si informaci teleefonicky, jestliže v podpisu není uvedeno tetefonní číslo, email můžete s klidnou hlavou smazat