Microsoft chce, aby se operační systém Windows 10 aktualizoval na pozadí a uživatel nemohl aktualizace odmítnout nebo úplně zakázat. Většina balíčků sice opravuje chyby a zvyšuje bezpečnost systému, občas se ale objeví i takový, který může konkrétní instalaci systému poškodit, či způsobit jiné potíže.

Zejména se to týká aktualizací ovladačů, kde jsem se již mnohokrát setkal s problémy. Automatické instalaci ovladačů lze naštěstí jednoduše zamezit. V podstatě se dá vybrat mezi automatickou instalací ovladačů a nebo zakázáním této funkce. Tato možnost je v nastavení ovládacích panelů v panelu Systém. Tento dialog vyvoláme ve Windows 10 a Windows 8.1 velmi rychle, pokud pravým tlačítkem myši klikneme na tlačítko start (resp. vyvoláme Power User Menu pomocí Win+X) a z kontextové nabídky pak zvolíme možnost Systém. Dále vybereme Upřesnit nastavení systému, a zde záložku Hardware a klikneme na tlačítko Nastavení instalace zařízení. Zde zakážeme, nebo naopak povolíme, instalaci ovladačů.  

U aktualizací týkajících se jiných oblastí již nemáme tak komplexní možnosti. Naštěstí již existuje nástroj, který umožňuje konkrétní problémové aktualizace vybrat a neinstalovat.

 

Showorhideupdates

 

Na výše uvedeném odkaze si všimněte jedné zajímavosti, a tou jsou jednotlivé verze, buildy Windows 10. Cituji: Pokud se v okně O systému (Start, Nastavení, Systém, O systému) zobrazí, že máte verzi 10.0 (sestavení 10240) nebo verzi 1511 (sestavení 10565), jste oprávněni nainstalovat Windows 10 verze 1607 (označované také jako Anniversary Update, sestavení 14393).

Při probírání sbírky instalačních médií jsem zjistil, že mám média s různými verzemi, ale s tou poslední ne. A bylo by jistě lepší, rychlejší, ji neistalovat přes aktualizace, ale rovnou. Windows 10 se dají zcela legálně stáhnout na webu Microsoftu.

Další zdroj informací: osobní web jednoho ajťáka