Pokud chcete svá data uchovat co možná nejdelší dobu, současné technologie nejsou příliš spolehlivé. To ale neplatí v případě odolného M-Disku.

M-DISC (Millennial Disc)

Jak už jste jistě zjistili, optická média i v bezpečném prostředí, které je doporučeno od výrobců, nevydrží dlouho. Chemická vrstva se postupem času i s minimálním používáním degraduje a u nových levných médií se vám bez problému může stát, že disk nepůjde přečíst třeba ani po roce pečlivé úschovy. Dnes už ale optická média pomalu končí, stejně jako kdysi diskety. Jak ale uložit data pro dlouhodobé zálohování?

M-Disc je oproti současným optickým médiím ve značné výhodě, autoři totiž slibují, že uchovaná data skutečně vydrží takřka „věčně“, tedy alespoň tak dlouho, že si s tím vrásky rozhodně dělat nemusíte, a to ani vaše následující generace. M-Disc používá fyzický zápis dat do odolného polykarbonátového materiálu (anorganická vrstva) bez reflexní vrstvy, přičemž na vyhloubení stopy se používá až 5× více energie, než u běžných médií.

M-Disc tak ve výsledku odolá nejen různým chemikáliím, které běžná optická média okamžitě znehodnotí, ale i vysoké teplotě až 500 stupňů Celsia a dalším nepříznivým podmínkám (voda, dusík, kyslík). Vypálená struktura se podobá rytinám v kameni a disk tak přetrvá bez poškození i několik dní při teplotě 80 stupňů Celsia.

M-Disc je především určen pro dlouhodobé zálohování, jednou zapsaná data tak již nelze znovu přepsat ani smazat. V odolné vrstvě zůstanou nepoškozena do té doby, než bude disk nějakým způsobem přímo fyzicky poškozen, ale ani toho nelze snadno dosáhnout.

M-Disc je na první k nerozeznání od klasického DVD-R média, jeho cena je ale nepatrně vyšší. Zápisuje na něj "běžnou" a levnou DVD-RW mechanikou. Technologie pochází od LG, tedy je možné, že vhodnou LG mechaniku již máte ve svém počitači instalovanou.

Pokud vás tento nápad zaujal, kontaktujte nás, nabídneme vám vhodnou mechaniku a média.

text byl částečně převzat z zive.cz