Na trh míří nová generace sady Office s číslem 2019, která nabídne přenosné, on-premise (pro instalaci na počítač) licence široké škály kancelářských aplikací, programů Word, Excel, PowerPoint, Outlook, Project, Visio, Access, a Publisher. Oficiální oznámení Microsoftu však div nenabádá zákazníky, aby si Office 2019 nekupovali.

Nelze se však ubránit dojmu, že by Microsoft Office 2019 raději vůbec nevydával. Oficiální prohlášení začíná krátkým odstavcem o Office 2019, po kterém následuje neskrývaná chvála cloudové alternativy!

To, že by Microsoft velmi rád viděl své zákazníky hromadně přecházet na Office 365 a model předplatného, samozřejmě není žádným tajemstvím. Mezi řádky prohlášení k Office 2019 se však tentokrát div neozývá vrčení a skřípění zubů.

Tomu zřejjmě odpovídá i doba podpory nové sady, která bude jen sedmiletá a skončí tak ke stejnému datu jako podpora tři roky staré sady Office 2016. O to více může překvapit, že součástí prohlášení je zmínka, že Microsoft začíná pracovat na příští verzi.

Jinými slovy, zvěsti a obavy, že Office 2019 budou poslední možností, jak si pořídit věčnou licenci této kancelářské sady, a příští zákazníci už budou muset přijmout Office 365 s jejich kolotočem průběžných aktualizací, se nakonec nepotvrdily.

Lze tedy říci, že Microsoft opět couvá před svými zákazníky, byť ještě nikdy neprskal tak nahlas a otevřeně. Office 2019 mají být určeny zákazníkům, kteří „se nemohou připojit ke cloudu“. Pokud však „nemohou“ nahradíme „nechtějí“, budeme nejspíš blíže realitě.

Zdroj: IDG News Service